En dyr spya avgjorde

Även årets åttonde TRGR var ett duatlon. 

Efter 200m simning ledde Mårten med en sekund före tävlingens ”Dark Horse” Jonathan Cederlund från Spånga TBK, men det var tydligt att många av de bättre löparna har förbättrat sin crawl sen senast. Avstånden var inte alls lika stora som de var i juli. När löpningen startade var försprånget ner till Iannis och Mansib bara drygt en minut. Leo var stark i simningen och kom på tredje plats i simningen och krossade sen Mårten och Jonathan i löpningen. 

Jonis gjorde en imponerande insats i comebacken från sin brutna arm. Bristande rörlighet gjorde förstås simningen svårare, men han kom ändå i mål som sjunde simmare med två och en halv minut upp till Mårten. Hela det försprånget sprang Jonis in på fyra kilometer, men bara tiotalet meter efter att ha passerat Mårten fick Jonis stanna för att kräkas. Då passerades han av både Mårten och Mikael men så snart han kräkts klart sprang Jonis vidare mot mål. Det är vad man förr i tiden brukade kalla ”kämpatakter”. Det betyder att Jonis är en kille som inte bangar ur. Det stoppet har ändå kostat Jonis tolv viktiga poäng i kampen om slutsegern. Därmed blev han passerad av Mansib i den totala poängställningen.  

Poängställning i Augusti 2020

Trots att Leo tar in så leder Iannis serien ganska klart. Så länge Iannis fortsätter komma bland de tre första kan ingen komma ifatt honom,  men det gäller att hålla sig frisk och att inte missa några lopp. Det kan Jonis intyga. I maj ledde Jonis hela serien men sen bröt han armen och nu är han nere på tredje plats. 

Detsamma gäller i ännu högre grad Elena. Eftersom förra loppets sensation, Johanna Granhällen, var kvar på Gotland så växte Elenas ledning till 40 poäng. I de återstående TRGR är det ingen simning, så då blir det svårt för Johanna att ta in tio poäng per lopp på Elena, som aldrig springer dåligt. 

NamnJanuariFebruariMarsAprilMajJuniJuliAugusti
Janis2835426792123132162
Mansib0255656567590114
Jonis0193869100100100110
Leo00000255894
Mårten031313131447189
Elena2228344148555561
Noa1010152033384547
Oscar013264545454545
Bilal1015192443434343
Johanna0000002121
Mikiel0001318181919
Mikael000000012
Rafid00000055
Serge00000004
Marian00000333
Luwam00000033
Furtuna00000001

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *