Välkommen

Järva Skolstafett på Spånga IP
Torsdag 28e maj 2019

I år kondenserar vi stafetten

Första start är kl. 10 (lågstadiet, årskurs 1-3)
Andra start är kl. 11 (mellanstadiet och högstadiet, dvs årskurs 4-9)

Precis som tidigare år har vi fullt av aktiviteter på och kring Spånga IP
IMG_2717

I fjol märkte vi att det fungerade bäst på de skolor som valde att anmäla alla eleverna. De idrottslärarna slapp ifrån en massa snack när det var dags att träna inför Järva Skolstafett, och de lärarna slapp organisera undervisning på hemmaplan samtidigt som nästan alla eleverna hade kul på Spånga IP.

För att få inbjudan till stafetten: skicka ett mail till info@rinkebyrun.se

2018 sprang 2000 Järva Skolstafett. Hur många tror du det blir i år?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/rekordmanga-sprang-skolstafett-i-jarva 


Sidan 1 av 8
Åk 1-3 Killar 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 2000 2a pojkar lag 1 Solhemsskolan 29:24 4:53
2 2001 2a pojkar lag 2 Solhemsskolan 33:01 +3:38 5:30
3 1034 Björnarna Solhemsskolan 33:26 +4:02 5:34
4 1032 Vårlökarna Solhemsskolan 33:44 +4:20 5:37
5 1833 Gullvivorna Solhemsskolan 35:40 +6:16 5:56
6 2002 Solhem 2b pojkar 1 Solhemsskolan 37:12 +7:48 6:11
7 1033 Känguruerna Solhemsskolan 39:15 +9:51 6:32
8 2003 Solhem 2b pojkar 2 Solhemsskolan 39:37 +10:13 6:36
9 1035 Sälarna Solhemsskolan 40:04 +10:40 6:40
10 1031 Maskrosorna Solhemsskolan 49:32 +20:08 8:15
11 1030 Linjekonvaljerna Solhemsskolan 53:04 +23:40 8:50
12 1002 BossTensta Elinsborgsskolan 1:34:52 1:34:52 +1:05:28 +1:05:28 15:48
13 1001 Superkillarna Elinsborgsskolan 1:44:27 1:44:27 +1:15:03 +1:15:03 17:24
Åk 1-3 Tjejer 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 2801 2a flickor 2 Solhemsskolan 40:22 6:43
2 2802 Solhem 2b flickor 1 Solhemsskolan 43:10 +2:49 7:11
3 2800 2a flickor 1 Solhemsskolan 43:15 +2:53 7:12
4 1834 Hundarna Solhemsskolan 44:39 +4:18 7:26
5 1836 Lodjuren Solhemsskolan 45:35 +5:13 7:35
6 2803 Solhem 2b flickor 2 Solhemsskolan 46:39 +6:17 7:46
7 1830 Vitsipporna Solhemsskolan 46:54 +6:33 7:48
8 1835 Katterna Solhemsskolan 46:55 +6:34 7:49
9 1832 Tussilagorna Solhemsskolan 49:33 +9:11 8:15
10 1831 Blåsipporna Solhemsskolan 49:38 +9:17 8:16
11 1806 Stjärnorna Elinsborgsskolan 1:39:53 1:39:53 +59:32 16:38
1840 5 Enbacksskolan 5:06
Åk 1-3 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 2306 3a mix7 Solhemsskolan 30:02 5:00
2 2351 Ford Solhemsskolan 30:20 +0:18 5:03
3 2312 Lag 3 2b mix Solhemsskolan 31:01 +1:00 5:10
4 2349 Opel Solhemsskolan 32:12 +2:10 5:21
5 1307 lag 6 Askebyskolan 32:19 +2:18 5:23
6 4310 lag 4 Askebyskolan 32:36 +2:34 5:25
7 2301 3a mix 2 Solhemsskolan 32:39 +2:37 5:26
8 1310 Bamse1 Dialogskolan 33:05 +3:03 5:30
9 2320 Ängen 1 Solhemsskolan 33:07 +3:05 5:31
10 2318 Solisarna 6 Solhemsskolan 33:12 +3:10 5:31
11 2302 3a mix 3 Solhemsskolan 33:12 +3:11 5:31
12 1350 1 Enbacksskolan 33:37 +3:35 5:36
13 2348 BMW Solhemsskolan 33:45 +3:43 5:37
14 2329 3C MIX3 Solhemsskolan 34:25 +4:23 5:44
15 2346 Saab Solhemsskolan 34:28 +4:27 5:44
16 2305 3a mix 6 Solhemsskolan 34:30 +4:29 5:44
17 2350 Fiat Solhemsskolan 34:33 +4:32 5:45
18 2334 Tripping Solhemsskolan 34:53 +4:52 5:48
19 2347 Volvo Solhemsskolan 35:55 +5:53 5:59
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 2 av 8
Åk 1-3 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
20 2300 3a mix 1 Solhemsskolan 36:01 +5:59 6:00
21 1403 Saturnus Kvarnbyskolan 36:39 +6:37 6:06
22 2322 Ängen 3 Solhemsskolan 36:45 +6:44 6:07
23 2310 Lag 1 2b mix Solhemsskolan 37:19 +7:17 6:13
24 2333 Hakning Solhemsskolan 37:42 +7:41 6:16
25 2335 Offside Solhemsskolan 37:43 +7:41 6:17
26 1355 1 Enbacksskolan 38:12 +8:11 6:21
27 2330 3C MIX4 Solhemsskolan 38:19 +8:17 6:23
28 2327 3C MIX1 Solhemsskolan 38:25 +8:23 6:24
29 2344 Inkastarna Solhemsskolan 38:28 +8:26 6:24
30 2313 Solisarna 1 Solhemsskolan 38:35 +8:33 6:25
31 2314 Solisarna 2 Solhemsskolan 38:36 +8:34 6:25
32 1381 LAG 1 Kvarnbyskolan 38:37 +8:36 6:26
33 1306 lag5 Askebyskolan 38:51 +8:49 6:28
34 2315 Solisarna 3 Solhemsskolan 39:15 +9:13 6:32
35 2316 Solisarna 4 Solhemsskolan 39:19 +9:17 6:33
36 1382 LAG 2 Kvarnbyskolan 39:21 +9:19 6:33
37 2324 Ängen 5 Solhemsskolan 39:29 +9:28 6:34
38 2358 Berguvarna Solhemsskolan 39:38 +9:36 6:36
39 1352 3 Enbacksskolan 40:21 +10:20 6:43
40 1323 Pizzalaget Elinsborgsskolan 40:31 +10:29 6:45
41 2339 Hat trick Solhemsskolan 40:36 +10:34 6:45
42 1357 3 Enbacksskolan 40:38 +10:36 6:46
43 2331 3C MIX5 Solhemsskolan 40:41 +10:39 6:46
44 1410 Venus Kvarnbyskolan 40:48 +10:47 6:47
45 1326 Myrorna Elinsborgsskolan 41:01 +11:00 6:50
46 1402 Mars Kvarnbyskolan 41:06 +11:05 6:50
47 2311 Lag 2 2b mix Solhemsskolan 41:07 +11:05 6:51
48 1353 4 Enbacksskolan 41:09 +11:08 6:51
49 2321 Ängen 2 Solhemsskolan 41:10 +11:09 6:51
50 1322 Örnarna Elinsborgsskolan 41:48 +11:46 6:57
51 1013 1a2 Askebyskolan 41:51 +11:49 6:58
52 2309 2a mix lag 3 Solhemsskolan 41:58 +11:56 6:59
53 2308 2amix lag 2 Solhemsskolan 41:58 +11:56 6:59
54 2355 Duvhökarna Solhemsskolan 42:07 +12:06 7:01
55 2336 Iceing Solhemsskolan 42:09 +12:07 7:01
56 2328 3C MIX2 Solhemsskolan 42:11 +12:09 7:01
57 1411 Markurius Kvarnbyskolan 42:11 +12:10 7:01
58 1372 Istanbul Framstegsskolan 42:26 +12:25 7:04
59 1356 2 Enbacksskolan 42:30 +12:29 7:04
60 2303 3a mix 4 Solhemsskolan 42:32 +12:31 7:05
61 2337 Holding Solhemsskolan 42:51 +12:50 7:08
62 2341 Stolpe in Solhemsskolan 42:55 +12:53 7:09
63 1390 Ekorrarna Solhemsskolan 43:08 +13:06 7:11
64 1315 Bamse6 Dialogskolan 43:13 +13:12 7:12
65 2357 Ugglorna Solhemsskolan 43:27 +13:25 7:14
66 2352 Lada Solhemsskolan 43:27 +13:25 7:14
67 1359 5 Enbacksskolan 43:31 +13:29 7:15
68 2323 Ängen 4 Solhemsskolan 43:33 +13:31 7:15
69 1329 Björnarna Elinsborgsskolan 43:35 +13:33 7:15
70 2359 Måsarna Solhemsskolan 43:35 +13:34 7:15
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 3 av 8
Åk 1-3 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
71 1312 Bamse3 Dialogskolan 43:38 +13:37 7:16
72 1383 LAG 3 Kvarnbyskolan 43:40 +13:39 7:16
73 1313 Bamse4 Dialogskolan 43:42 +13:41 7:16
74 1332 1b3 Askebyskolan 43:44 +13:42 7:17
75 1810 1a3 Askebyskolan 44:08 +14:06 7:21
76 1320 Maskrosorna Elinsborgsskolan 44:42 +14:41 7:26
77 1327 Vitsippor Elinsborgsskolan 44:43 +14:41 7:27
78 1412 Neptunus Kvarnbyskolan 44:49 +14:47 7:28
79 2317 Solisarna 5 Solhemsskolan 45:00 +14:58 7:29
80 1351 2 Enbacksskolan 45:01 +14:59 7:30
81 2332 3C MIX6 Solhemsskolan 45:06 +15:04 7:30
82 1371 Stockholm Framstegsskolan 45:08 +15:06 7:31
83 1811 3c2 Askebyskolan 45:18 +15:16 7:32
84 1405 Vargar Kvarnbyskolan 45:19 +15:17 7:33
85 2325 Ängen 6 Solhemsskolan 45:47 +15:45 7:37
86 1324 Pumalaget Elinsborgsskolan 45:54 +15:52 7:38
87 2343 Frisparkarna Solhemsskolan 45:56 +15:55 7:39
88 1301 lag 9 Askebyskolan 45:59 +15:57 7:39
89 2345 Skottarna Solhemsskolan 45:59 +15:57 7:39
90 2342 Hörnorna Solhemsskolan 46:10 +16:09 7:41
91 2304 3a mix 5 Solhemsskolan 46:18 +16:16 7:42
92 1343 1c5 Askebyskolan 46:27 +16:25 7:44
93 1342 1c4 Askebyskolan 46:30 +16:29 7:44
94 1401 Tellus Kvarnbyskolan 46:41 +16:39 7:46
95 1409 Pluto Kvarnbyskolan 46:44 +16:43 7:47
96 1380 LAG 4 Kvarnbyskolan 46:53 +16:51 7:48
97 2356 Falkarna Solhemsskolan 46:53 +16:51 7:48
98 1406 Björnar Kvarnbyskolan 46:54 +16:53 7:48
99 2354 Vråkarna Solhemsskolan 47:07 +17:05 7:51
100 1016 3c3 Askebyskolan 47:10 +17:08 7:51
101 2319 Solisarna 7 Solhemsskolan 47:43 +17:41 7:57
102 1012 3b4 Askebyskolan 47:46 +17:44 7:57
103 1400 Jupiter Kvarnbyskolan 48:11 +18:09 8:01
104 1328 Blåsippor Elinsborgsskolan 48:21 +18:19 8:03
105 1311 Bamse2 Dialogskolan 48:36 +18:35 8:05
106 1314 Bamse5 Dialogskolan 48:50 +18:49 8:08
107 1404 Tigrar Kvarnbyskolan 48:51 +18:50 8:08
108 1011 1a4 Askebyskolan 48:56 +18:54 8:09
109 1812 3c4 Askebyskolan 49:38 +19:37 8:16
110 1407 Elefanter Kvarnbyskolan 50:57 +20:56 8:29
111 1340 1c3 Askebyskolan 50:57 +20:56 8:29
112 2307 2a mix lag 1 Solhemsskolan 51:03 +21:02 8:30
113 1344 1b2 Askebyskolan 51:18 +21:16 8:32
114 1302 lag 10 Askebyskolan 51:18 +21:16 8:32
115 2326 Ängen 7 Solhemsskolan 51:26 +21:24 8:34
116 2338 Bording Solhemsskolan 52:20 +22:18 8:43
117 1325 Tussilago Elinsborgsskolan 53:39 +23:37 8:56
118 1321 Adidas Elinsborgsskolan 53:46 +23:44 8:57
2340 Volley Solhemsskolan 5:06
1317 Bamse8 Dialogskolan 5:18
1015 3b3 Askebyskolan 5:36
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 4 av 8
Åk 1-3 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1010 3b2 Askebyskolan 5:53
1408 Pumor Kvarnbyskolan 6:19
1345 1c2 Askebyskolan 6:34
1805 1b5 Askebyskolan 6:43
1339 1b4 Askebyskolan 6:43
1316 Bamse7 Dialogskolan 3:45
1370 Nobel Framstegsskolan 4:29
Åk 4-6 Killar 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 5003 Stag Solhemsskolan 31:12 5:11
2 4089 Ryskaposten Solhemsskolan 31:52 +0:40 5:18
3 5004 SSK Solhemsskolan 32:12 +1:00 5:21
4 4010 4a1 Backluraskolan 32:52 +1:40 5:28
5 4086 Geparderna Solhemsskolan 33:16 +2:04 5:32
6 4033 Arsenal Enbacksskolan 33:20 +2:08 5:33
7 5005 Arbetsmyrorna Solhemsskolan 33:20 +2:08 5:33
8 4005 Faze clan Akalla grundskola 34:28 +3:17 5:44
9 4082 Nacho Solhemsskolan 34:38 +3:26 5:46
10 4087 De fyra haltande sengångarna Solhemsskolan 34:56 +3:45 5:49
11 4083 The Russian team Solhemsskolan 35:00 +3:49 5:49
12 5006 Fairway Solhemsskolan 35:10 +3:58 5:51
13 4012 4b2 Backluraskolan 35:13 +4:01 5:52
14 4031 2 Enbacksskolan 35:33 +4:21 5:55
15 5001 Vindruvorna Solhemsskolan 35:49 +4:37 5:58
16 4004 The lions Akalla grundskola 36:03 +4:51 6:00
17 4013 5a3 Backluraskolan 36:34 +5:22 6:05
18 4080 Spånga 360-no scopers Solhemsskolan 36:43 +5:31 6:07
19 4076 Kvarnby 7 Kvarnbyskolan 36:50 +5:38 6:08
20 4384 Kvarnby 11 Kvarnbyskolan 37:18 +6:06 6:12
21 4024 LegendKings Elinsborgsskolan 37:23 +6:11 6:13
22 4003 Piraterna Akalla grundskola 37:45 +6:33 6:17
23 4088 Allibaba Solhemsskolan 37:45 +6:33 6:17
24 4084 VJJE Solhemsskolan 37:51 +6:39 6:18
25 4011 4a2 Backluraskolan 39:03 +7:51 6:30
26 4081 Abrahams offer Solhemsskolan 39:05 +7:53 6:30
27 1341 4a1Killar Kvarnbyskolan 39:19 +8:07 6:33
28 4001 Bolt FC Akalla grundskola 39:22 +8:10 6:33
29 4073 Kvarnby 4 Kvarnbyskolan 39:59 +8:47 6:39
30 4032 3 Enbacksskolan 41:18 +10:06 6:52
31 5007 Bunker Solhemsskolan 41:26 +10:14 6:54
32 4014 5b2 Backluraskolan 41:30 +10:18 6:54
33 4035 Napoli Enbacksskolan 41:49 +10:37 6:58
34 4022 YeahBoys Elinsborgsskolan 42:23 +11:12 7:03
35 5000 Blåbären Solhemsskolan 42:34 +11:23 7:05
36 4054 K1 Kista International School 43:26 +12:14 7:14
37 5002 Vant Solhemsskolan 44:30 +13:19 7:24
38 4023 ThunderKings Elinsborgsskolan 44:44 +13:33 7:27
39 4021 TheSkyRunners Elinsborgsskolan 44:51 +13:39 7:28
40 4040 Monza Husbygårdsskolan 45:28 +14:17 7:34
41 4070 Pantern Kvarnbyskolan 45:30 +14:18 7:34
42 4002 FC Juventus Akalla grundskola 46:06 +14:54 7:40
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 5 av 8
Åk 4-6 Killar 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
43 4025 SuperGirls Elinsborgsskolan 46:12 +15:00 7:41
44 4071 The Boss Kvarnbyskolan 46:40 +15:28 7:46
45 1801 4a2Killar Kvarnbyskolan 46:41 +15:30 7:46
46 4051 K2 Kista International School 47:09 +15:58 7:51
47 4041 Monsters Husbygårdsskolan 48:05 +16:53 8:00
48 4052 K3 Kista International School 48:19 +17:07 8:03
49 4075 Ännu en kebab Kvarnbyskolan 48:43 +17:31 8:07
50 4053 K4 Kista International School 49:00 +17:49 8:09
51 4020 Flash Elinsborgsskolan 50:16 +19:04 8:22
52 4090 Vi gör ingen nytta FC Solhemsskolan 54:05 +22:53 9:00
53 4085 4D lag 5 Solhemsskolan 54:13 +23:01 9:02
54 4072 Kvarnby 3 Kvarnbyskolan 54:49 +23:37 9:08
55 4059 K3 Kista International School 1:05:02 1:05:02 +33:50 10:50
56 4060 K4 Kista International School 1:06:46 1:06:46 +35:34 11:07
57 10006 5-5 Framstegsskolan 1:08:12 1:08:12 +37:00 11:21
58 4056 K3 Kista International School 1:11:28 1:11:28 +40:16 11:54
59 4055 K2 Kista International School 1:11:31 1:11:31 +40:19 11:55
4027 Litauen Elinsborgsskolan 7:12
4034 Liverpool Enbacksskolan 7:25
1803 TeamLK Elinsborgsskolan 7:59
4057 K1 Kista International School 6:23
Åk 4-6 Tjejer 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 4870 Znabb Solhemsskolan 35:56 5:59
2 5801 Förpik Solhemsskolan 36:50 +0:55 6:08
3 4811 5b1 Backluraskolan 38:49 +2:53 6:28
4 4860 Girlpower Solhemsskolan 39:30 +3:34 6:34
5 4810 5a1 Backluraskolan 39:34 +3:38 6:35
6 4864 Berty Solhemsskolan 41:22 +5:26 6:53
7 4866 De löpande kaktusarna Solhemsskolan 41:39 +5:44 6:56
8 4861 The nacos Solhemsskolan 41:57 +6:01 6:59
9 5803 Solhem lag 9 Solhemsskolan 41:58 +6:02 6:59
10 4868 Sköldpaddorna Solhemsskolan 42:56 +7:00 7:09
11 4863 Girlpower Solhemsskolan 43:37 +7:41 7:16
12 4850 Tigers Kvarnbyskolan 43:37 +7:42 7:16
13 4411 4b1 Backluraskolan 43:51 +7:55 7:18
14 5800 Jipp Solhemsskolan 44:58 +9:02 7:29
15 4804 Beyhives Akalla grundskola 45:00 +9:04 7:29
16 4833 Chelsea Enbacksskolan 45:03 +9:07 7:30
17 4074 Kvarnby 5 Kvarnbyskolan 45:14 +9:18 7:32
18 4801 Girlpower Akalla grundskola 45:47 +9:51 7:37
19 4867 Go girls Solhemsskolan 46:55 +10:59 7:49
20 4862 Chipsen Solhemsskolan 46:56 +11:00 7:49
21 4803 Team Akalla Akalla grundskola 47:09 +11:13 7:51
22 1337 4a1Tjejer Kvarnbyskolan 47:46 +11:50 7:57
23 4832 3 Enbacksskolan 48:45 +12:49 8:07
24 5804 Spone Solhemsskolan 49:18 +13:22 8:12
25 5806 Koltrastarna Solhemsskolan 49:31 +13:35 8:15
26 4822 Blixttagarna Elinsborgsskolan 49:52 +13:56 8:18
27 10003 Kvarnby 2 Kvarnbyskolan 50:38 +14:42 8:26
28 4802 Girls slay Akalla grundskola 50:54 +14:58 8:28
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 6 av 8
Åk 4-6 Tjejer 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
29 4830 1 Enbacksskolan 50:57 +15:02 8:29
30 5805 Fade Solhemsskolan 50:58 +15:02 8:29
31 4823 Mästarna Elinsborgsskolan 51:49 +15:53 8:38
32 4871 Ordbok Solhemsskolan 52:09 +16:13 8:41
33 4841 F2 Kista International School 53:07 +17:11 8:51
34 10001 Kvarnby 8 Kvarnbyskolan 53:12 +17:16 8:51
35 4831 2 Enbacksskolan 53:46 +17:50 8:57
36 4820 LightningStars Elinsborgsskolan 56:25 +20:29 9:24
37 1335 4a2Tjejer Kvarnbyskolan 59:31 +23:35 9:55
38 4845 F1 Kista International School 1:05:43 1:05:43 +29:47 10:57
39 4842 F1 Kista International School 1:07:02 1:07:02 +31:06 11:10
40 4844 F1 Kista International School 1:10:00 1:10:00 +34:04 11:39
41 4843 F2 Kista International School 1:15:43 1:15:43 +39:47 12:37
4840 F1 Kista International School 12:03
5802 Solhem lag 3 Solhemsskolan DNF 4:37
Åk 4-6 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 4403 Lag vit Solhemsskolan 32:02 5:20
2 4404 JJJA Solhemsskolan 33:58 +1:56 5:39
3 5302 Apelsinerna Solhemsskolan 34:32 +2:30 5:45
4 5301 Jordgubbarna Solhemsskolan 35:18 +3:16 5:52
5 4407 Kebabmix Solhemsskolan 35:38 +3:36 5:56
6 4399 Mormors armé Solhemsskolan 35:42 +3:40 5:56
7 5309 Busungarna Solhemsskolan 36:28 +4:26 6:04
8 5315 Domherrarna Solhemsskolan 37:15 +5:13 6:12
9 4869 Something big Solhemsskolan 37:35 +5:33 6:15
10 4383 Kvarnby 10 Kvarnbyskolan 37:43 +5:41 6:17
11 5313 Blåmesarna Solhemsskolan 37:44 +5:42 6:17
12 4865 4D lag 1 Solhemsskolan 37:44 +5:42 6:17
13 4406 Blixten Mc Queen Solhemsskolan 37:53 +5:51 6:18
14 4405 De snajsiga snablarna Solhemsskolan 38:10 +6:08 6:21
15 5307 M.A.L.L Solhemsskolan 38:16 +6:14 6:22
16 4398 Farfars elit Solhemsskolan 38:16 +6:14 6:22
17 4334 Tiger5 Dialogskolan 38:23 +6:21 6:23
18 5303 Äpplena Solhemsskolan 38:31 +6:29 6:25
19 4410 4a3 Backluraskolan 39:03 +7:01 6:30
20 5308 De lata djävlarna Solhemsskolan 39:06 +7:04 6:30
21 4312 lag 2 Askebyskolan 39:22 +7:20 6:33
22 4412 4b3 Backluraskolan 39:36 +7:34 6:35
23 4400 Masters Solhemsskolan 40:15 +8:14 6:42
24 4396 Pumorna Solhemsskolan 40:28 +8:26 6:44
25 5304 Akter Solhemsskolan 40:32 +8:30 6:45
26 1336 4a2Mix Kvarnbyskolan 40:35 +8:33 6:45
27 4395 Kycklingarna Solhemsskolan 40:46 +8:44 6:47
28 4341 Team Elinsborgsskolan 40:50 +8:48 6:48
29 1305 4-4 Framstegsskolan 41:03 +9:01 6:50
30 4313 lag 3 Askebyskolan 41:17 +9:15 6:52
31 4390 The Pepa Pigs Solhemsskolan 41:17 +9:15 6:52
32 4315 lag 13 Askebyskolan 41:18 +9:16 6:52
33 4391 Solhemsstjärnorna Solhemsskolan 41:20 +9:18 6:53
34 4355 Georgien Elinsborgsskolan 41:23 +9:22 6:53
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 7 av 8
Åk 4-6 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
35 4413 5a2 Backluraskolan 41:26 +9:24 6:54
36 4303 Miami dolphins Akalla grundskola 41:59 +9:57 6:59
37 4348 BlackKing Elinsborgsskolan 42:01 +10:00 7:00
38 5316 Gröngörlingarna Solhemsskolan 42:12 +10:10 7:01
39 4331 Tiger2 Dialogskolan 42:31 +10:29 7:05
40 4369 Pluto Enbacksskolan 42:31 +10:29 7:05
41 4402 Drakfiskarna Solhemsskolan 42:34 +10:33 7:05
42 4360 Merkurius Enbacksskolan 43:02 +11:00 7:10
43 4392 4D lag 2 Solhemsskolan 43:06 +11:04 7:10
44 4401 Kladdkakorna Solhemsskolan 43:08 +11:06 7:11
45 4363 Mars Enbacksskolan 43:17 +11:15 7:12
46 5311 Slice Solhemsskolan 43:36 +11:34 7:15
47 4042 4-2 Framstegssjikan 43:58 +11:56 7:19
48 4354 Bulgarien Elinsborgsskolan 44:30 +12:28 7:24
49 4352 Schweiz Elinsborgsskolan 44:36 +12:34 7:25
50 4351 Kroatien Elinsborgsskolan 44:38 +12:36 7:26
51 4370 Solen Enbacksskolan 44:48 +12:46 7:27
52 4302 Chicago bulls Akalla grundskola 44:48 +12:46 7:27
53 5314 Rödhakarna Solhemsskolan 44:49 +12:47 7:28
54 4332 Tiger3 Dialogskolan 44:55 +12:53 7:29
55 4301 La galaxy Akalla grundskola 44:59 +12:57 7:29
56 5317 Bofinkarna Solhemsskolan 45:53 +13:51 7:38
57 4357 Portugal Elinsborgsskolan 46:06 +14:04 7:40
58 5312 Hook Solhemsskolan 46:45 +14:43 7:47
59 5305 Fender Solhemsskolan 47:02 +15:00 7:50
60 4361 Venus Enbacksskolan 47:05 +15:04 7:50
61 4366 Uranus Enbacksskolan 47:15 +15:13 7:52
62 4330 Tiger1 Dialogskolan 47:23 +15:21 7:53
63 4362 Tellus Enbacksskolan 47:52 +15:50 7:58
64 10005 5-4 Framstegsskolan 48:23 +16:21 8:03
65 4394 4D lag 4 Solhemsskolan 48:25 +16:24 8:04
66 4333 TIger4 Dialogskolan 48:36 +16:35 8:05
67 4393 4D lag 3 Solhemsskolan 48:39 +16:38 8:06
68 4397 Stars Solhemsskolan 48:41 +16:39 8:06
69 4342 super Elinsborgsskolan 48:56 +16:54 8:09
70 5306 Toft Solhemsskolan 49:18 +17:16 8:12
71 4314 lag 12 Askebyskolan 49:21 +17:19 8:13
72 10002 Heroes Kvarnbyskolan 49:23 +17:21 8:13
73 4356 Irland Elinsborgsskolan 49:56 +17:55 8:19
74 4368 Vintergatan Enbacksskolan 49:57 +17:55 8:19
75 4343 TheFlash Elinsborgsskolan 50:11 +18:09 8:21
76 5300 Smultronen Solhemsskolan 50:58 +18:56 8:29
77 4381 Sarajevo Framstegsskolan 51:28 +19:26 8:34
78 4304 The tigers Akalla grundskola 52:09 +20:07 8:41
79 4346 Kebab Elinsborgsskolan 52:28 +20:26 8:44
80 4382 Kvarnby 9 Kvarnbyskolan 52:46 +20:45 8:47
81 4380 Fez Framstegsskolan 52:59 +20:57 8:49
82 4353 Ungern Elinsborgsskolan 53:59 +21:57 8:59
83 4344 Tensta163 Elinsborgsskolan 54:01 +21:59 9:00
84 4347 Suchi Elinsborgsskolan 54:16 +22:14 9:02
85 4340 TeamGo Elinsborgsskolan 55:25 +23:23 9:14
Neptron Timing 2017-05-29 09:24:28
Sidan 8 av 8
Åk 4-6 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
86 4077 4-3 Framstegsskolan 57:44 +25:42 9:37
87 1338 4a1Mix Kvarnbyskolan 58:07 +26:06 9:41
88 4350 MazeRunner Elinsborgsskolan 1:00:07 1:00:07 +28:05 10:01
89 4364 Jupiter Enbacksskolan 1:00:55 1:00:55 +28:53 10:09
4311 lag 1 Askebyskolan 4:50
Åk 7-9 Killar 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 7002 Kazakstan Cordoba International School 26:56 4:29
2 7003 Armenien Cordoba International School 36:09 +9:13 6:01
3 7001 Ukraina Cordoba International School 38:42 +11:46 6:26
Åk 7-9 Tjejer 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 7802 Belgien Cordoba International School 34:19 5:43
2 7804 Turkiet Cordoba International School 36:17 +1:59 6:02
Åk 7-9 Mixed 6 km
Plats Startnr Startnr Namn Ort/förening Ort/förening Född Tid Tid efter Tid efter min/km
1 7310 Lejon1 Dialogskolan 25:01 4:10
2 4320 Finland Cordoba International School 31:16 +6:15 5:12
3 7301 Albanien Cordoba International School 32:54 +7:53 5:28
4 7316 Lejon7 Dialogskolan 37:28 +12:28 6:14
5 7314 Lejon5 Dialogskolan 42:01 +17:00 7:00
7803 Danmark Cordoba International School DSQ 3:50

———————

Start-tider

  • Lågstadiet (årskurs 1-3) startar 9:30

  • Mellanstadiet (årskurs 4-6) startar 10:30

  • Högstadiet (årskurs 7-9) startar 11:30

    Vi rekommenderar alla att komma till Spånga IP 30-45 minuter före start.

Nummerlappar

  • Nummerlapps-utdelningen öppnnar 8:45 för lågstadiet. Mellanstadiet kan hämta ut sina nummerlappar från 9:45 och högstadiet kan hämta sina från 10:45.
  • All nummerlappsutdelning sker på Spånga IP.  Vi delar ut en påse per skola/start med nummerlappar, säkerhetsnålar, stafettpinnar samt info om vilken färg man växlar vid. Varje skola får också en ballong så att eleverna lätt kan hitta sina lärare.
  • Alla skolor har sitt namn på nummerlappen.
  • Nummerlappen med ett grönt fält är till för den sista löparen i laget.
  • Det är tillåtet att dubblera, men den elev som gör det får då byta nummerlapp mellan sina lopp.

Banan

Start, mål och växlingar är på den stora asfaltplanen på Spånga IP.
Banan rundar tre fotbollsplaner och en kastplan i ett vänstervarv. Strax efter halvvägs kommer banans enda uppförsbacke. Därefter är det utför in till mål.

Det går bra att ändra vilka som är med i laget och vem som springer vilken sträcka, fram till starten. Nummerlappar och säkerhetsnålar att sätta fast nummerlappen med hämtas ut av respektive skola till lagens kontaktperson på plats på Spånga IP. Kontaktpersonen ansvarar för att deltagarna har på sig sina nummerlappar när tävlingen startar. Nummerlappen ska fästas på bröstet så att den syns tydligt. Slutsträckan i laget har en separat nr lapp med grön färgsättning.

Nummerlappsutdelningen öppnar 45 minuter innan starten, vi vill att upphämtningen senast sker 30 minuter innan start. Stafettpinnen Varje lag får en stafettpinne som ska föras med under varje sträcka laget springer, varje deltagare springer med stafettpinnen i handen. Stafettpinnarna delas ut i samband med nummerlappsutdelningen på Spånga IP. På stafettpinnen finns ett tidtagningschip med lagets startnummer. Det är viktigt att lagets startnummer (nummerlappens nummer) stämmer överens med numret på stafettpinnen, annars får laget inte korrekt resultat. Tidtagningschippet (klistermärket) måste sitta kvar under hela tävlingen för att laget ska få ett resultat. Löparen som startar tar med sig stafettpinnen till start. Vid växlingen lämnar löparen över stafettpinnen till sin lagkamrat som står redo vid lagets växlingsflagga, detsamma gör löparna som springer sträcka 2 och 3. Löparen som springer den sista sträckan tar med sig stafettpinnen in i mål och lämnar den sedan till en funktionär. Om en löpare tappar stafettpinnen i växlingen eller utmed banan måste den plockas upp igen och löparen kan springa vidare. Om ett lag inte har med sig stafettpinnen hela vägen och in i mål får laget inget resultat. Vilken växlingsflagga varje lag ska stå vid meddelas på Spånga IP.

Att ta sig till Spånga IP

Från Tensta och Rinkeby går vi förstås.
Från Akalla, Husby och Kista – till lågstadiets start:

08:11 Akalla: 11 Tunnelbanans blå linje 11 mot Kungsträdgården
08:13 Husby »
08:15 Kista »
08:21 Kista centrum
179 Blåbuss 179 mot Vällingby
08:40 framme vid Spånga idrottsplats

till mellanstadiets start:

08:58 Akalla Tunnelbanans blå linje 11 mot Kungsträdgården
09:00 Husby »
09:02 Kista »
09:09 Kista centrum
179 Blåbuss 179 mot Vällingby
09:27 framme vid Spånga idrottsplats

Från Stockholms innerstad

09:56 T-Centralen. Ta tunnelbanans blå linje 10 mot Hjulsta.

Stig av i Tensta och gå därifrån …eller ta Blåbuss 179 mot Vällingby till Spånga IP.

Fler frågor: info@akallarun.se